Pôrod v Brne či v Bratislave? Bez zmlúv s lekármi či poplatkov za prednosť a (nad)štandard

Autor: Andrea Hajduchova | 17.3.2015 o 0:00 | (upravené 17.3.2015 o 22:19) Karma článku: 5,75 | Prečítané:  994x

V Brne vo fakultnej nemocnici na ambulantné vyšetrenia pred pôrodom nečakáte hodiny v čakárni. Objednanie je bez poplatku. Samozrejmosťou je súkromie s partnerom na vlastnej izbe s polohovateľným pôrodným kreslom. Spolu s vyšetreniami matky a dieťaťa po pôrode a 3-dňovou hospitalizáciou sme zaplatili asi 640 eur (17 400 CK). Poisťovňa nám preplatila 540 eur. Rozdiel je stovka eur. Na Slovensku sa len za výpalnícku zmluvu s vybraným pôrodníkom platí 300 eur…

Nezmyselné výpalnícke poplatky
Úplatky nedávam a 300 eur za “zazmluvneného pôrodníka”  pokladám za výpalníctvo, ktoré zneužíva strach žien a ich partnerov z toho, či sa v nemocnici o rodičku postarajú. Pôrodnice hlavného mesta sú hanbou.  Za posledné roky sa v ponuke služieb veľa nezmenilo. Iba úplatky (o ktorých sa roky vie, ale novinári ich asi objavili až teraz,nahradili zmluvy. Šéfovia nemocníc si všimli, že v pôrodniciach sa točia “pod rukou” príjemne sumy, tak vymysleli  nadštandardnú službu – výber pôrodníka. Cena postupne narástla až na 300 eur.  Z toho len polovica zostáva lekárovi. Tá druhá končí nevedno kde, ale na pôrodných sálach nie. Nechápem, prečo má kvôli mne za 150 eur  v noci vstávať lekár, ktorý nemá službu…. Čo mi chce takouto zmluvou povedať nemocnica?  Že sa na mňa jeho  kolega v službe vykašle?  


Nekonečné  čakanie
Do poradne pred pôrodom chodím v BA na Antolskú aj v Brne.  V Brne ma objednajú na presný termín. Bez poplatku. Všetky potrebné vyšetrenia absolvujem v jednej ambulancií, ktorá je vybavená potrebnými prístrojmi.
V bratislavskej nemocnici čakajú tehotné ženy na preplnených chodbách pred ambulanciami. Problém je aj odbehnúť na vécko, aby neprišli o poradie. Vyšetrením v ambulacií čakanie pritom nemusí skončiť. Ak bude treba merať odozvy plodu, alebo robiť  sono, treba čakať ešte pred inou ambulanciou…  Do toho lekárka odbehne – volá rodička, ktorá si ju zaplatila “na zmluvu”…
Prvá otázka lekárky, ktorá mi robí v Bratislave sono je:  “Koho mate ako pôrodníka?” Nikoho, hovorím, verím sa, že ten, kto bude v službe, bude robiť svoju prácu. Lekárka reaguje:”Áno, určite, máme tu šikovných lekárov.”  V Brne sa ma na pôrodníka nikto nepýta -rodila som s pôrodnou asistentkou, ktorá bola v službe. Lekár ma len prijal do pôrodnice. Dcérka má na kartičke z pôrodnice meno pôrodnej asistentky….


 (Nad)štandard na smiech
Súkromie partnerov v samostnej pôrodnej izbe v hlavnom meste Slovenska umožňuje jeden jediný pôrodný box v Petržalke. Je to, samozrejme, nadštadard. Tento raz za 100 eur.  Inak sú k dispozícii pôrodné boxy oddelené plachtami a spoločné čakačky. Ak chcete pri sebe partnera, zostáva veriť, že ho nezavolajú na poslednú chvíľu a nebude prekážať iným rodiacim.
Dnes máme menej pôrodov, takže si môžete vybrať aká farba sa vám páči viac  -modrá či červená?,” hovorí lekár v Brne. Tu sa rodí  iba v samostatných pôrodných izbách. Každá je vymaľovaná inou farbou. Každá má vlastné vécko a sprchu a pôrodné kreslo, ktoré sa dá napolohovať do desiatky pozícii. Je noc, ale v miestnosti je tlmené svetlo, môžeme si pustiť radio či Cdčko. Ja dostávam čaj a manžel kávu. V noci ešte niekoľko raz.
Posledné týždne sa veľa diskutovalo o poplatkoch za prednostné ošetrenie, o daroch a úplatkoch. O riešeniach menej. (“Dva mesiace diskutujeme o jednom poplatku a pritom všetci vedia, že skutočné problémy sú úplne inde,” povedal naposledy aj prezident.)
Zodpovední sa zase spoľahli na to, že médiá a verejnosť stratia o tému po krátkom čase záujem.  Žiadajme riešenia. Neuspokojme sa s tým, čo nám ponúkajú. Nemám problém zaplatiť jasne definovaný a zmysluplný poplatok. Za naozajstný nadštandard.  Za kvalitu. Ale hovorím nie výpalníckym zmluvám.  A aj poplatkom za prednostné výšetrenia, keď už prekročia únosnú mieru, ako sa to stalo v niektorých prípadoch, kde len za objednanie na termín už lekári žiadali 10 – 12 eur... A nemám problém s darom. Ten som už, narozdiel od úplatku, dala. Za kvalitne odvedenú prácu.  A riadne, na darovaciu zmluvu, po operácii….
Pôrody “ u susedov”:
Žien, ktoré  odchádzajú rodiť do Čiech či do Rakúska stale pribúda. Túto možnosť pritom môžu využiť najmú tie, ktoré žijú v blízkosti hraníc. Všeobecnú zdravotnú poisťovňu žiadali o refundáciu nákladov na pôrod v týchto štátoch v roku 2013 dve ženy, minulý rok už 36. Dôveru v roku 2012 sedem žien, v roku 2013 už 12 a minulý rok 23 žien.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Je z trinástich detí a nikto mu neveril. Dnes láme rekordy

Hovoria o ňom ako o novom Matejovi Tóthovi. Sedemnásťročný Daniel Kováč však musel dokázať, že nie je feťák a so športom to myslí vážne.

ŠPORT

Vlhová spravila chybu, v obrovskom slalome o pódium nebojovala

Víťazkou obrovského slalomu sa stala Nemka Viktoria Rebensburgová.

DOMOV

Trebišov, mesto syfilisu. Už osem rokov sa mu nedarí nad chorobou zvíťaziť

Syfilis šíria nezriedka detské prostitútky.


Už ste čítali?